Източната порта на античния град Филипопол (днешен Пловдив) е част от римските укрепления и едно от главните входове към древния град. Тя датира от периода на Римската империя, около II-IV век, и е била една от трите основни градски порти, заедно с Югозападната и Северната.
Източната порта е наистина впечатляващо археологическо откритие, което скоро ще стане достъпно за посетители, и е важно културно богатство за България. След 45 години чакане за реставрация, портата вече е напълно възстановена, разкривайки част от древната история на Пловдив. Построена като почетна арка в чест на римския император Адриан, тази порта е била едно от най-впечатляващите архитектурни постижения на Филипопол през II век.
Тя се намира в сърцето на града, до Стария град и Трихълмието, и представлява важна част от римското наследство на Пловдив, който е известен като един от най-старите постоянно населени градове в света. Това място ще предложи на посетителите уникална възможност да се докоснат до древността и да научат повече за значението на Филипопол като важен римски град.
Това откритие ще бъде важна нова забележителност за града и ще привлича както туристи, така и историци, интересуващи се от културното наследство на България.
Основни характеристики:
- Архитектура: Портата е била съставена от три арки – централна по-широка и две по-малки отстрани, които служели за преминаване на хора и превозни средства. Арките са били изградени от масивни каменни блокове.
- Разположение: Източната порта се намира североизточно от Джумая джамия и е част от античния форумен комплекс.
- Функция: Портата е свързвала града с източните части на Тракия и служела като входна точка за пътниците, търговците и войските, които пристигали в града.
Значение:
Източната порта е важен археологически обект, който ни разкрива част от миналото на древния Филипопол. Реставрационните дейности през годините са помогнали за възстановяването ѝ, като днес тя е достъпна за посещение и представлява едно от забележителностите на Пловдив, вписано в контекста на археологическия резерват „Старинен Пловдив“.
Тя е един от символите на богатата история на Пловдив като един от най-древните градове в Европа.