България

1500 лева за преглед на дете по нашето черноморие.

Случаят с литовското семейство, което е платило близо 1500 лева за медицинска помощ на дъщеря им в курорта „Златни пясъци“, повдига важни въпроси относно цените на медицинските услуги и информираността на пациентите.

От една страна, частните медицински практики имат правото да определят свои цени за предоставяните услуги, тъй като те функционират като търговски дружества. Това означава, че те могат да варират значително в зависимост от мястото и условията на предлагане. Въпреки това, законът изисква тези цени да бъдат обявени предварително, за да могат пациентите да са наясно с евентуалните разходи. В случая литовските туристи твърдят, че не са били информирани за стойността на медицинските услуги, което е довело до неприятна изненада и шок.

Семейството от Литва е дошло на двуседмична почивка край Варна. Преди дни детето се почувствало зле. Оплакало се от болки в гърлото. Семейството отишло до близката аптека, за да купи лекарства. Оттам ги препратили до един от хотелите, в който има дежурен лекар. Детето било прегедано. Лекарят му предписва лекарства и го вика на контролен преглед след 2 дни.

„В понеделник я заведохме на контролен преглед. Но когато видяхме колко трябва да платим, изпаднахме в шок. В Норвегия, когато отидеш на лекар максималната сума, която се плаща е 200 евро с преглед и всички изследвания. А тук дори изследвания не ни пуснаха. За застраховка изобщо не ни попитаха, даже в началото не ни казаха колко трябва да платим. Ние също не попитахме, защото не очаквахме такава космическа цена. Даже не разполагаме с такава сума“, разказа Оксана Орлова – майка на София.

Д-р Светлин Митев, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз във Варна, коментира, че обичайните цени за медицински услуги в региона са между 100 и 150 лева, но в този случай цената е била значително по-висока. Това поражда въпроси за нуждата от регулиране на цените в туристическите зони, за да се предотвратят подобни случаи на прекомерно високи разходи за медицинска помощ.

Съгласно Закона за туризма, хотелите са длъжни да осигуряват 24-часово медицинско обслужване за своите гости чрез договори с лекари. Въпреки че тези услуги са частни и следователно платени, туристите могат да възстановят разходите си чрез здравна застраховка. Литовското семейство обаче твърди, че не е било попитано за застраховка, което допълнително усложнява ситуацията.

Този случай подчертава важността на прозрачността и информираността на пациентите, особено в туристическите райони, където хората може да не са запознати с местните условия и цени за медицински услуги.

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина