
Днес, 20 февруари 2025 година, се навършват 12 години от самозапалването на Пламен Горанов – акт на отчаян протест, който остави дълбок отпечатък върху съвременната история на България.
Съдбовният 20 февруари 2013 г.
На тази дата, в ранните часове на деня, пред сградата на Община Варна, където дни наред се провеждат граждански протести срещу местната власт, се появява млад мъж. Облечен в тъмни дрехи, с раница на гърба и червена туба през рамо, той държи плакат с настояване за оставка на тогавашния кмет Кирил Йорданов и целия общински съвет.
Този мъж е Пламен Горанов – човек, описван от приятелите си като смел, целеустремен и отдаден на каузите, в които вярва. В един трагичен момент той се облива с гориво и, след предупреждения към приближаващите полицаи, се подпалва. Въпреки бързата реакция на свидетелите и намесата на полицията, огънят нанася тежки изгаряния върху тялото му. Преди да загуби съзнание, Пламен заявява, че не е искал да сложи край на живота си, а единствено да привлече внимание към несправедливостта, която, според него, властва в града.
Протестите и последиците
Смелият, но трагичен акт на Пламен Горанов предизвика огромен обществен отзвук. Вълната от протести, която вече обхващаше страната заради социалното недоволство, се засили още повече. Варна и цяла България скърбяха за младия мъж, чийто протест беше разчетен като символ на съпротивата срещу корупцията и политическата безотговорност.
Няколко дни по-късно, на 6 март 2013 г., Пламен Горанов умира от раните си. Впоследствие Кирил Йорданов подава оставка, а действията на младия мъж остават в съзнанието на българското общество като символ на крайната саможертва в името на справедливостта.
Наследството на Пламен Горанов
Днес, 12 години по-късно, споменът за Пламен Горанов продължава да живее. Много хора го възприемат като мъченик на гражданското общество, а неговият жест остава едно от най-драматичните напомняния за силата на личния протест. Въпреки изминалото време, въпросите, които той повдигна, все още стоят пред българското общество – за морала в политиката, за правото на достоен живот и за борбата срещу корупцията.
- У нас, все повече безработни мъже, отколкото жени
- Национален протест пред триъгълника на властта днес
- Пролетта идва, щъркелите са започнали да пристигат.
- Силен вятър и високи температури през съботния ден.
- Безплатни лекарства за деца до 7 годишна възраст предлагат от правителството
Паметта за Пламен Горанов се почита с възпоменания и символични акции, а образът му остава в сърцата на онези, които не искат саможертвата му да бъде забравена. 20 февруари ще продължава да бъде ден на размисъл за бъдещето на страната и за отговорността, която всички носим към него.
