На 9 декември Православната църква чества Зачатие на Света Анна, един от важните християнски празници, който отбелязва зачатието на Пресвета Богородица от нейната майка Света Анна. Този празник има дълбок религиозен и културен смисъл, свързан както с почитта към Света Анна, така и с народните вярвания и обичаи.
Религиозно значение
Света Анна и нейният съпруг Йоаким са известни като праведни богоотци, родители на Дева Мария. Според апокрифното Протоевангелие на Яков, те са дълго време бездетни, докато ангел не им съобщава радостната вест, че ще станат родители на Мария, която ще бъде посветена на Бог. Анна изпълнява обещанието си, като завежда Мария във Втория храм на тригодишна възраст. Тази история има паралели с разказа за пророк Самуил и неговата майка Ханна, също посветила детето си на Бог.
Празникът на зачатието на Света Анна се отбелязва в православния календар от VI век, като тя и Йоаким са признати за светци. Римокатолическата църква официално канонизира Анна през 1854 година.
Народни вярвания и обичаи
В българската народна традиция денят се почита и като празник на магическите сили и гаданията:
- Ритуали за предпазване: Стопаните палят огън пред вратите си, ръсят пепел и просо около къщите и оборите, за да отблъснат зли сили.
- Пророчества за брака: Момите засаждат пшеница в съд или потапят клонки от вишна и ябълка във вода. Ако до Нова година пшеницата поникне или клонките се разлистят, това е знак за предстояща сватба.
- Поверия за опасностите през нощта: Смята се, че в тази нощ магьосници, вещици и самодиви са най-активни. Затова има строги забрани – жените не трябва да вършат домакинска работа, особено с вълна, а мъжете да не напускат селото.
Имен ден
На този ден празнуват хора с имената Ана, Анна, Анка, Ани, Янко, Янка. Името „Анна“ има древен произход и означава „благодат“ или „милост“.
Празникът обединява християнските ценности с богатството на българските народни обичаи и вярвания, като подчертава важността на семейството, женската закрила и надеждата за бъдеще.