
Ситуацията в района на село Катуница, където се намира хвостохранилището на ВиК-Пловдив, е критична поради възникналия пожар, който причини обгазяване на населеното място. Областният кризисен щаб взе мерки за овладяване на тлеещите огнища, като нареди непрекъснато оросяване на засегнатата зона чрез изградена от пловдивската пожарна инсталация с вода от река Чая. Това оросяване ще продължи до пълното потушаване на пожара. Въпреки че пожарът е ограничен и няма риск за разпространението му към близките населени места, тежка техника не може да бъде използвана заради утайките, затова гасенето се извършва само по периметъра.
Общинските и еко власти препоръчват на жителите на Катуница да затварят прозорците и да носят маски заради очакваното задимяване, особено сутрин, когато инверсията и мъглите могат да влошат качеството на въздуха. РИОСВ-Пловдив и Изпълнителната агенция по околна среда подготвят мобилна станция за замерване на качеството на въздуха в района, като се очаква тя да осигури по-точна информация за нивата на замърсяване.
Фини прахови частици са отчетени и в район „Тракия“ в Пловдив, достигайки до 125 µg/m³ сутринта. Въпреки това, училищните занятия в Катуница ще продължат според преценката на директорите, като засега няма преустановени учебни дейности.
Съществува проект за рекултивация на хвостохранилището, който обаче не е реализиран поради недостиг на средства. ВиК-Пловдив се надява на помощ от държавата за покриване на необходимите над 6 млн. лева за изпълнението му, което би помогнало за предотвратяване на подобни инциденти в бъдеще.