
Администрацията на Тръмп спря финансирането на София Прайд: Реакции и последици
Администрацията на Доналд Тръмп спря финансирането на София Прайд, прекратявайки безвъзмездния грант от 100 000 лева, който ежегодно е получаван от организаторите на събитието – фондациите „Глас“ и „Действие“. Това съобщиха от фондация „Консервативно общество“ и сдружение „Месец на семейството“, изразявайки задоволство от решението.
Спирането на тези средства предизвика разнопосочни реакции. Това е само част от по-широката политика на Тръмп за ограничаване на грантове и корпоративни дарения за подобни инициативи. От своя страна, организаторите на прайда заявиха, че въпреки прекратяването на финансирането от страна на американската администрация, събитието ще се проведе отново и тази година.
Подкрепата на други международни организации
От фондация „Глас“ подчертават, че макар американското посолство да е било сред основните спонсори, подкрепата за прайда не се ограничава само до него. „Имаме подкрепата на много други посолства и международни организации. Интересно ми е консерваторите, които правят похода за семейството, колко посолства имат зад тях и какви бизнеси ги подкрепят“, коментират от фондацията.
Освен американската помощ, фондация „Действие“ получава финансиране от Европейската комисия, Българския хелзинкски комитет, британското посолство, фондация „Отворено общество“, Българския фонд за жените и други организации. На сайта на фондацията е посочено, че тя е реализирала 126 правни консултации, събрала е 27 000 лева дарения от частни лица и е завела 63 дела пред националните съдилища в страната.
Последици за ЛГБТ общността в България
Макар решението на администрацията на Тръмп да се възприема като удар върху финансирането на ЛГБТ инициативите, но това няма да спре провеждането на прайдовете. Също така се отбеляза, че през юни 2024 г. световният прайд ще се проведе в САЩ, което е ясен сигнал, че тези събития ще продължат независимо от политическите промени.
Сред най-засегнатите групи от евентуални ограничения са транс хората, които, са най-маргинализираната част от ЛГБТ общността. Разбира се, най-уязвима е трансобщността, която е на прицела като най-маргинализирана общност от нас, но и това не е болка за умиране.
Спирането на американското финансиране за София Прайд е значима промяна, но не и край за ЛГБТ събитията в България. Международната подкрепа остава стабилна, а правните битки за равенство продължават. Въпреки консервативния натиск, ЛГБТ общността и нейните поддръжници остават твърдо решени да защитават своите права и да продължават борбата за равнопоставеност.