България

Традицията повелява: Мъжко хоро в Калофер след спасяването на кръста. Видео!!!

Днес е един от най-значимите християнски празници – Богоявление (Йордановден), който носи дълбок духовен и културен смисъл за православните християни. Празникът е свързан с кръщението на Иисус Христос от Свети Йоан Кръстител в река Йордан, когато за първи път се явява Светата Троица – гласът на Бог Отец, слизащият в образ на гълъб Свети Дух и Синът Божи.

Традиционното мъжко хоро в Калофер

В Калофер традицията на мъжкото хоро в ледените води на река Тунджа е символ на сила, сплотеност и вяра. Подготовката започва от ранни зори с разбиване на леда, за да се освободи път за участниците. Шествието е водено от мъжете, които с гордост пеят „Залюбила е Василка“, песен, която е станала символ на празника. Тази година кръстът бе изваден от млад участник, а по традиция беше предаден на най-малкия – 3-годишния Мирослав, което носи надежда за здраве и благоденствие.

Символика и значение

Смята се, че участието в ледените води на Богоявление носи здраве и сила през цялата година. Тази уникална традиция привлича множество хора от различни краища на България. Гостите на Калофер също получават възможност да се включат в ритуала след местните.

Участници от цяла България

Тази година Калофер е събрал хора от различни краища на страната – от Хасково, Шумен, Сливен и Варна. Това подчертава важността на празника не само за местните, но и за всички, които ценят българските обичаи и православната вяра.

Традициите на Богоявление носят духа на единството, вярата и надеждата, което го прави специален момент за всички българи.


Warning: Undefined array key "v" in /home/bgnomm68/public_html/wp-content/themes/jannah/framework/functions/media-functions.php on line 305

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина