България

Тол камерите вече санкционират движение в аварийната лента – глобите са до 4000 лв.

Реклама

От началото на седмицата тол системата в България въведе нова функция, която ще има сериозно отражение върху поведението на шофьорите на магистралите. Камерите на Агенция „Пътна инфраструктура“, които досега следяха само за платена винетна такса, вече автоматично засичат и санкционират неправомерното движение в аварийната лента.

Новата мярка – край на безнаказаното поведение

Движението в аварийната лента е широко разпространена, но крайно опасна практика, особено в условия на задръствания. Шофьори често я използват като „бърза писта“, без да се замислят, че тя е предназначена за аварирали автомобили и спешни случаи. До този момент подобни нарушения често оставаха ненаказани, но с новите технологии това вече няма да е така.

Тол камерите заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и панорамно. След това снимковият материал автоматично се изпраща до МВР, където се издава електронен фиш.

Сериозни санкции за нарушителите

Наказанията за движение в аварийната лента са строги:

  • Първо нарушение: глоба от 1000 лв. и отнемане на шофьорската книжка за до 3 месеца.
  • Повторно нарушение: глоба от 4000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за до 6 месеца.

Първите електронни фишове ще започнат да се изпращат още от утре чрез системата на МВР. Очаква се тази мярка да действа превантивно и да възпира бъдещи нарушения.

Още нововъведения в тол системата

Според АПИ и МВР, промяната е само част от по-мащабно обновление на тол системата. В най-скоро време тя ще може да засича и моментната скорост на превозните средства, което ще позволи автоматично санкциониране и на скоростни нарушения.

Технологията вече е одобрена, а интеграцията с МВР е в последен етап. Очаква се новата функционалност да повиши значително пътната безопасност и дисциплината на водачите.


Релевантни

Back to top button
Изпрати новина