Таксиметровите шофьори са в открит конфликт с Комисията по финансов надзор (КФН) заради увеличението на премиите по застраховка „Гражданска отговорност“, като диалогът между двете страни е окончателно прекратен. Браншът изрази остро недоволство от ситуацията, като обвини КФН и застрахователите в несправедлив подход спрямо тях като „рискова група“. Според представителите на таксиджиите, основания за повишаването на премиите липсват.
Основни моменти от конфликта:
- Позицията на таксиметровия бранш:
- Браншовите представители, начело с Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат, настояват, че действията на КФН увреждат техните интереси и настояват регулаторът да оповести ясна методология за изчисляване на премиите.
- Те посочват, че приходите от застраховката „Гражданска отговорност“ са огромни – около 1.5 млрд. лв. за 2023 г., което според тях е доказателство, че няма основание за допълнително поскъпване.
- Призив за намеса на държавата:
- Таксиметровите водачи апелират към Народното събрание и президентската институция за съдействие. Те смятат, че държавата трябва да регулира пазара и да защити техния интерес.
- Възможност за протести:
- Браншът заплашва с национален протест на 20 декември, който може да прерасне в международна ескалация, ако не бъде намерено решение.
- Протестът има потенциал да обедини и други транспортни сектори, които също са засегнати от високите разходи.
- Позиция на застрахователите и институциите:
- Асоциацията на българските застрахователи твърди, че цените на „Гражданска отговорност“ са пазарно обусловени.
- Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разследва възможен картел в сектора, докато КФН призова за доброволно намаляване на премиите.
Какво предстои:
Ситуацията ескалира, а таксиметровите шофьори търсят спешни решения чрез институционална намеса. Ако не се постигне консенсус, протестите може да доведат до сериозни транспортни смущения както в България, така и в съседни държави.