Спирането на търга за самолета на бизнесмена Васил Божков по искане на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) е значимо събитие, което има комплексни правни и икономически последици. Решението е взето с мотива, че продажбата на самолета би възпрепятствала бъдещото му изземване от държавата, ако се докаже, че е придобит с пари от престъпна дейност. Въпреки това, съществуват сериозни аргументи и от страна на адвокатите на Божков, че задържането на търга вреди на имуществото, като причинява амортизация и натрупване на дългове и лихви.
Самолетът, който в момента се намира в Германия, е подложен на пет различни запора от банка, НАП и КПКОНПИ. Ситуацията е усложнена от факта, че публичната продан е организирана от частен съдия изпълнител по изпълнително дело на Главна дирекция „Главна въздухоплавателна администрация“.
Този случай отразява напрежението между необходимостта от защита на държавните интереси и правата на частните собственици. От една страна, спирането на търга е мярка за предотвратяване на потенциална загуба за държавата. От друга страна, рискът самолетът да се обезцени до степен на скрап е реален и може да доведе до значителни финансови загуби за Божков, независимо от крайния изход на съдебните дела. Тази ситуация подчертава сложността на балансирането между правните и икономическите аспекти в случаи на предполагаема престъпна дейност и изземване на активи.