Свят

Собственикът на Temu вече не е най-богатият китаец.

Ситуацията с основателя на PDD Holdings (компанията-майка на Temu) и спадът на неговото богатство е интересен пример за ефекта от икономическите и пазарни колебания върху лидерите в технологичния сектор на Китай. След като Колин Хуанг успя да измести дългогодишния лидер в Китай, Чжун Шаншан, от позицията на най-богатия човек в страната, нещата се промениха рязко, след като акциите на компанията му загубиха около 30% от стойността си. Това доведе до загуба на около 14 милиарда долара от нетното му състояние.

Основната причина за този негативен сценарий е разочароващото финансово представяне на PDD за второто тримесечие, което не отговори на очакванията на анализаторите. Забавянето на темповете на растеж на приходите се свързва с нарастващата конкуренция и неблагоприятните външни фактори, които затрудняват бизнеса. Освен това, вицепрезидентът по финансите Джун Лиу призна, че тази тенденция вероятно ще продължи, но компанията е готова да понесе краткосрочни загуби, за да инвестира в дългосрочни цели.

Тази промяна не засяга само PDD, а е част от по-широка тенденция в китайската икономика. Alibaba и JD.com също отчитат спад на приходите, което отразява икономическата криза в страната и намаляващите доходи на домакинствата. Младите потребители в Китай все повече се ориентират към минимализъм и спестяване, което води до намалени разходи за потребителски стоки и по-слаби резултати на онлайн търговците.

Тези фактори подчертават нестабилността на пазара и променящите се потребителски нагласи в Китай.

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина