България

Родители настояват за по-късно започване на часовете в училище.

Темата за съня и неговото значение за децата наистина е много актуална, особено в контекста на училищния режим и ранния начален час на учебните занятия в България. Според педиатрите и експертите, достатъчният и качествен сън е от решаващо значение за здравето, концентрацията и цялостното развитие на учениците. Ранният начален час, който в много училища започва от 8:00 ч. или дори по-рано, може да създаде допълнителен стрес за децата, тъй като често не им позволява да си набавят необходимото количество сън.

Проблемите с ранния начален час включват трудностите на децата да се събудят и настроят за учебния процес, което влияе отрицателно върху тяхната продуктивност и внимание. Често, когато децата тръгват към училище, навън все още е тъмно, което може да е стресиращо за тях и да ги кара да се чувстват по-сънливи. Такава ситуация се усложнява при двусменния режим, при който следобедната смяна завършва късно и ограничава времето за почивка.

Директори споделят опита на училищата, където учебните часове започват в 8:10 ч. и са на едносменен режим, което е по-благоприятно за учениците. Експертите смятат, че ако училището започва по-късно, например към 8:30 или 9:00 ч., това би позволило на децата да се наспят по-добре и да бъдат по-работоспособни.

Динамиката на съвременния живот често пречи на децата да си лягат рано, тъй като те имат допълнителни занимания и ангажименти след училище. Затова препоръката на специалистите е също да се насърчават добри навици за съня, които включват редовен режим и ограничаване на екранното време преди лягане. Това би могло да компенсира до известна степен недостатъчното време за сън, което някои деца изпитват поради ранния начален час на училище.

Тази дискусия, организирана от рубриката „Училището, което искаме“ съвместно с Асоциация „Родители” и Национална мрежа за децата, поставя на преден план необходимостта от промяна в училищния режим, която да вземе предвид здравето и благополучието на децата.

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина