
Тревожното увеличение на водните инциденти през лятото на 2024 г. по Южното Черноморие, отбелязано в отчета на УМБАЛ Бургас, подчертава сериозността на проблема с удавянията в България. С регистрирани 48 жертви, това е с 10 повече от предходната година, като сред тях има и малки деца, оставени без надзор край басейни и на плажа. Ежедневно през юли и август се е губил по един човешки живот, което предизвиква тревога.
Основните причини за тези инциденти са свързани с мъртвото вълнение, неглижирането на предупредителните флагове на спасителите и факта, че голяма част от плажовете остават неохраняеми. Плажовете в Несебър, Равда и Слънчев бряг традиционно водят класациите с най-много удавници.
Освен това, през последните години се наблюдава и намаление в броя на спасителите поради слаб интерес към професията и ниското заплащане. Средната възраст на спасителите е около 50 години, което подчертава проблема със застаряващия персонал.
Във Варна, за разлика от Бургас, са предотвратени фатални инциденти на охраняемите плажове, но там също има няколко загинали в неохраняеми райони. Водоемите като язовири и вирове са особено опасни, тъй като в тях загиват около 80 души годишно, което е около 70% от всички случаи на удавяне в страната.
Ситуацията изисква по-строги мерки и повишаване на безопасността по плажовете, както и повишено внимание от страна на посетителите на водни обекти.