Свят

Първи се в класацията по най-опасно шофиране в ЕС

България – лидер в негативната класация за най-опасно шофиране в Европа

Според последните данни от Европейския съвет за безопасност на транспорта, България заема първо място по най-опасно шофиране в Европа. В класацията попадат и съседните страни Румъния и Сърбия, както и Латвия и Хърватия. През 2023 година в България са регистрирани 526 смъртни случая по пътищата, което е с 79% повече от средното за Европейския съюз.

Основни причини за тежките катастрофи

Според адвокат, специализиран в пътни престъпления, водещите причини за тежките катастрофи са превишената скорост и неправилните действия на водачите. В допълнение, противоречивата сигнализация на пътните знаци и маркировката също могат да доведат до объркване сред шофьорите.

Въпреки стръмно растящия брой жертви, експертите не смятат, че са необходими законодателни промени. Според тях наказанията за нарушителите са справедливи, но проблемът остава в неспазването на правилата от самите шофьори.

Лоша инфраструктура и неподготвени водачи

Шофьори не бяха изненадани от статистиката, според която България е най-опасната страна за шофиране в Европа. Те изтъкват, че пътната инфраструктура е в лошо състояние – с обратни наклони на завоите, дупки по магистралите и неподдържани пътни настилки. Освен това, много от водачите нямат достатъчно опит в шофирането при тежки метеорологични условия или с висока скорост по магистрали.

Състояние на автомобилния парк

Автомобилните експерти също посочват техническите проблеми на превозните средства като една от основните причини за катастрофите. Средната възраст на автомобилния парк в България е над 17 години, а голяма част от колите не разполагат със системи за подпомагане на водача, които са стандартни в много западноевропейски държави.

Възможни решения

Експертите смятат, че поведението на шофьорите на пътя е отражение на социално-икономическите условия в страната. Финансовата несигурност и ежедневният стрес влияят негативно върху вниманието и търпението на водачите, което понякога води до агресия на пътя.

Според специалистите, дигитализацията на обучението за шофьори и засиленият контрол върху пътя са възможни решения. Ако учебният процес бъде дигитализиран, ще бъде гарантирано, че всички нови водачи ще преминат необходимите практически часове. Очаква се обаче, че заради новите изисквания цените на автокурсовете ще се увеличат до 2000 лева.

За да се намали броят на жертвите по пътищата, е необходимо комплексно решение – подобряване на инфраструктурата, по-добра техническа поддръжка на автомобилите, стриктен контрол върху спазването на правилата и качествено обучение на бъдещите шофьори. Без координирани усилия на институциите, експертите и самите водачи, България ще остане начело на негативната класация по пътна безопасност в Европа.

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина