
Организаторите на бойкота срещу големите търговски вериги и банките обявиха трета поредна протестна акция, насрочена за 27 февруари. Тази дата ще бъде белязана не само с продължаващото недоволство от високите цени на хранителни стоки, но и с нова инициатива – бойкот срещу банките заради високите такси, които те налагат на своите клиенти. Исканията на протестиращите са ясни: налагане на законово ограничение (таван) на банковите такси, което да защити потребителите от непосилни финансови натоварвания.
Бойкотът срещу банките: Искане за справедливост
Акцията на 27 февруари ще бъде фокусирана не само върху хранителните вериги, но и върху банковия сектор. Според организаторите, банките са събрали чиста печалба от 1,6 милиарда лева само от такси през миналата година. Тази сума, която се натрупва основно от такси за обслужване, транзакции и други услуги, е смятана за неоправдано висока и тежка за обикновените български потребители. Протестиращите настояват за законодателна намеса, която да ограничи таксите и да предотврати „финансовия грабеж“ на гражданите.
Протест пред Българската народна банка
В края на деня, в 18:00 часа, пред сградата на Българската народна банка (БНБ) ще се проведе митинг, който има за цел да „освети“ проблемите, свързани както с високите цени на хранителните вериги, така и с банковите такси. Организаторите смятат, че и двете сфери – търговията и банковата система – експлоатират българските потребители, като им налагат непосилни финансови тежести. Протестът пред БНБ е символ на искане за прозрачност и справедливост в икономическата политика на страната.
Защо започна бойкота?
Бойкотът срещу големите търговски вериги започна като реакция срещу рязкото покачване на цените на хранителните стоки, което много граждани смятат за неоправдано и свързано със спекулативни практики. През последните месеци протестите набират сила, като все повече хора се присъединяват към инициативата, изразявайки своето недоволство от липсата на контрол върху цените и отчуждението на политиците от реалните проблеми на обикновените хора.
- У нас, все повече безработни мъже, отколкото жени
- Национален протест пред триъгълника на властта днес
- Пролетта идва, щъркелите са започнали да пристигат.
- Силен вятър и високи температури през съботния ден.
- Безплатни лекарства за деца до 7 годишна възраст предлагат от правителството
Сега, с включването на банковия сектор в протеста, акцията придобива още по-широк обхват. Организаторите подчертават, че проблемът не е само в хранителните вериги, но и в цялата икономическа система, която позволява на големите играчи да печелят на гърба на потребителите.
Основните искания на организаторите на бойкота са:
- Налагане на таван на банковите такси – чрез законодателни промени, които да ограничат максималните такси, които банките могат да налагат.
- Прозрачност в ценообразуването на хранителните стоки – искане за по-строг контрол върху цените на основните хранителни продукти.
- Защита на потребителите – искане за по-активна роля на държавата в защитата на интересите на гражданите срещу експлоатацията от страна на големите корпорации.
Очаква се акцията на 27 февруари да привлече значителен брой участници, като продължаващото недоволство от икономическата ситуация в страната обединява все повече хора. Протестът пред БНБ ще бъде ключов момент, който ще подчертае необходимостта от промяна не само в хранителната индустрия, но и в банковия сектор.
Организаторите призовават всички граждани, които се чувстват засегнати от високите цени и такси, да се включат в бойкота и протеста. Те смятат, че само чрез обединени усилия и натиск върху властите може да се постигне реална промяна в полза на потребителите.
Третата акция на бойкота срещу големите търговски вериги и банките е израз на нарастващото обществено недоволство от икономическата политика в България. С искания за ограничаване на банковите такси и по-строг контрол върху цените на хранителните стоки, протестиращите отправят ясно послание към властите: време е за промяна, която да защити интересите на обикновените граждани. Денят на 27 февруари ще бъде тест за силата на гражданското общество и неговата способност да постигне реални промени в икономическата система на страната.