На 14 септември Православната църква отбелязва празника Въздвижение на Светия кръст Господен, известен още като Кръстовден. Този ден е свързан с няколко знаменателни събития в историята на Християнската църква: чудодейното явяване на Светия кръст на император Константин Велики, намирането на кръста на Голгота от неговата майка, царица Елена, и връщането на Кръста от персийски плен през XVII век.
Според християнското предание, царица Елена открива Христовия кръст при строежа на храма „Св. Възкресение Христово“ в Йерусалим. Чудото, свързано с този кръст, се случва, когато мъртъв младеж оживява при допир с него, доказвайки, че това е кръстът на Христос. След това, кръстът става символ на победата над злото и знак на спасението за християните.
Кръстовден е важен и в българската народна традиция. Празникът бележи края на лятото и началото на есента, като се свързва с осветяване на семената за новата сеитба и началото на гроздобера. Освен това, на този ден се спазва строг пост и се отдава почит на Кръста Господен.
Имен ден празнуват хората с имена като Кръстьо, Кръстина, Кръстан и техните производни.