Свят

Правителството в Япoния иcĸa 4-днeвнa paбoтнa ceдмицa,нo гpaждaнитe ca пpoтив

Япония е известна с културата си на трудолюбие и високите стандарти на работа, дори до степен на физическо и психическо изтощение, което води до феномена „karoshi“ – смърт от преумора. Въпреки това, японското правителство работи усилено, за да промени този дълбоко вкоренен културен подход към труда. През последните години се наблюдава натиск за въвеждане на по-гъвкави работни графици и дори четиридневна работна седмица, за да се справят с демографския проблем и да осигурят по-добър баланс между работа и личен живот.

През 2021 г. правителството официално подкрепи идеята за по-кратка работна седмица, като част от по-голяма кампания за „реформа на стила на работа“. Тази инициатива включва не само намаляване на работните часове, но и насърчаване на по-гъвкави условия на труд, ограничаване на извънредния труд и поощряване на платени отпуски. Въпреки тези усилия обаче, промяната в работната култура настъпва бавно. Само малка част от компаниите и работниците са готови да се възползват от четиридневната работна седмица, като много хора се притесняват, че тя ще доведе до по-ниско заплащане за същото ниво на усилия.

В същото време Япония се сблъсква със сериозен недостиг на работна сила поради застаряващото население, като броят на хората в трудоспособна възраст се очаква да спадне значително през следващите десетилетия. Поддръжниците на четиридневната работна седмица вярват, че тя може да помогне за задържане на повече хора в работната сила, особено родители, пенсионери и хора, търсещи по-гъвкави работни условия.

Тази промяна обаче изисква преодоляване на силните културни бариери, свързани с очакванията за саможертва в името на общото благо и дългите часове на работа, които все още са норма в много сектори на японската икономика.

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина