България

Повишение на заплатите на учителите: Минималната заплата вече е 2131 лв., а на директорите – 2596 лв.

Реклама

Днес Министерството на образованието и науката (МОН) подписа анекс към Колективния трудов договор, с който заплатите на учителите се увеличават с 15% считано от 1 март. Така минималната основна работна заплата на педагозите вече е 2131 лева, а на директорите – 2596 лева.

Информацията беше потвърдена от Диян Стаматов, председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Той подчерта, че увеличението е резултат от преговори между министъра на образованието Красимир Вълчев, сдруженията на училищните ръководители и синдикатите.

Какво означава това за учителите?

С 15% увеличение минималната заплата на педагозите достига 2131 лв., което е значително подобрение спрямо предишните нива. За директорите базовият доход се повишава до 2596 лв., което отразява по-голямата отговорност в системата на образованието.

Това увеличение е част от усилията за подобряване на условията на труд и социалната гаранция на учителите, както и за повишаване на престижа на професията. Въпреки това, синдикатите продължават да настояват за още стъпки към изравняване на заплатите с другите публични сектори.

Подписването на анекса е прието позитивно от професионалните организации, но те подчертават, че образователната система се нуждае от дългосрочни решения – включително по-голямо финансиране, модернизация на учебния процес и стимули за младите специалисти.

Очаква се това увеличение да намали напълняването на учители и да подкрепи качеството на образованието в България. Въпреки това, остават открити въпроси относно регионалните неравенства в заплащането и натовареността на педагозите.

Следващата цел на синдикатите и МОН вероятно ще бъде постепенно изравняване на доходите на учителите със средните за ЕС, както и обсъждане на структурни реформи в сектора.

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина