
Мъглата и мръсният въздух в Пловдив: Невидимата заплаха за здравето
На 29 януари 2025 г. Пловдив осъмна с гъста мъгла и значително замърсяване на въздуха. Според данни от измервателните станции в района, отчетените средни стойности на фини прахови частици (ФПЧ) са 154,5 µg/m³ за PM10 и 65,05 µg/m³ за PM2.5, което класифицира качеството на въздуха като опасно лошо.
И въпреки че е един от най-красивите и древни градове в България, често е обгърнат в гъста мъгла през есента и зимата. Макар че тази атмосферна картина може да изглежда романтична, тя всъщност крие сериозен проблем – замърсяването на въздуха.

Причините за мъглата и замърсяването
Пловдив се намира в котловина, което предразполага към задържане на студения въздух и образуване на температурни инверсии. Това явление пречи на замърсителите да се разсеят и ги концентрира в ниските слоеве на атмосферата. Основните източници на замърсяване в града включват:
- Домашното отопление – изгарянето на твърди горива като дърва и въглища значително увеличава количеството на фини прахови частици (ФПЧ).
- Автомобилният трафик – интензивното движение, особено на старите автомобили, води до отделяне на азотни оксиди и други вредни вещества.
- Индустриалните предприятия – макар и в по-малка степен, някои фабрики също допринасят за влошаването на качеството на въздуха.
Влиянието върху здравето
Високите нива на ФПЧ и други замърсители могат да имат сериозни последици за здравето на пловдивчани. Продължителното излагане на мръсен въздух увеличава риска от респираторни заболявания, сърдечно-съдови проблеми и дори неврологични увреждания. Особено застрашени са децата, възрастните хора и хората с хронични заболявания.
Възможни решения и превенция
Въпреки че замърсяването на въздуха в Пловдив е сложен проблем, има няколко мерки, които могат да помогнат за неговото намаляване:
- Подобряване на градския транспорт – инвестиции в екологични превозни средства и стимулиране на използването на обществения транспорт.
- Програми за подмяна на отоплителните уреди – насърчаване на алтернативни и по-чисти методи за отопление.
- Залесяване и създаване на зелени зони – дърветата могат значително да намалят нивата на замърсяване.
- Повишаване на осведомеността – гражданите трябва да бъдат информирани за начините, по които могат да допринесат за подобряване на въздуха.