България

От 1-ви март, минималната учителска заплата става 2130 лева

Учителските заплати ще се увеличат с 15% от 1 март

От 1 март 2025 година учителските заплати ще се повишат с 15%. Това означава, че минималното възнаграждение на учителите ще достигне около 2130 лева. Въпреки това увеличение, според председателя на Съюза на работодателите в народната просвета Диян Стаматов, заплатите няма да достигнат обещаните 125% от средната работна заплата за страната. Той подчертава, че увеличението трябва да продължи, като особено внимание се обърне на младите учители.

Положителни тенденции при младите учители

Пример за нарастващия брой млади преподаватели е столичното 119-то училище, където средната възраст на учителите е 29 години. Лилия Нецова, една от младите учителки, работи там вече четири години и получава заплата около 2000 лева. Тенденцията за увеличение на учителските възнаграждения започна преди шест години, като според данни на Министерството на образованието и науката (МОН) през 2019 година минималната основна заплата на учителите е била 920 лева. В началото на 2024 година тя вече достигна 1853 лева, което представлява двоен ръст за пет години.

Увеличение и при директорските заплати

Не само учителите, но и директорите на училища отбелязват значително увеличение на заплатите си. През 2019 година минималната заплата за директор е била 1140 лева, а през 2024 година тя достига 2257 лева, което също представлява двоен ръст.

Предложение за по-високи заплати през 2025 година

На последното заседание на отрасловия съвет в Министерството на образованието учителските организации предложиха заплатите за 2025 година да се увеличат с 15% от 1 март, вместо с 12,5% от 1 януари. Това увеличение обаче все още не е окончателно, тъй като предстои приемането на новия държавен бюджет.

В резултат на политиката за увеличение на заплатите в последните пет години броят на младите учители се е увеличил. Според данни на МОН към момента 15% от всички преподаватели са млади специалисти, а 13 889 учители са на възраст до 35 години. Също така все повече студенти избират да се обучават в педагогически специалности, като за тяхното обучение не се изискват такси. В същото време делът на работещите учители-пенсионери е намалял до 2%.

Очакваното увеличение на заплатите е важна стъпка към подобряване на привлекателността на учителската професия и осигуряване на по-добро качество на образованието в България.

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина