България

Национална мрежа за децата организира протест срещу насилието над деца в София

Реклама

В събота, от 11:00 часа пред Съдебната палата в София, ще се проведе протестно шествие под надслов „Да защитим децата си. Да се обединим!“, организирано от Национална мрежа за децата (НМД). Събитието е отговор на нарастващата тревога в обществото по отношение на насилието над деца и институционалната безпомощност.

Шествието идва на фона на стряскаща статистика за 2024 г., която подчертава нуждата от незабавни и ефективни действия:

  • Над 2 900 деца са станали жертва на престъпления;
  • Десетки деца са загинали или ранени при пътнотранспортни произшествия;
  • 79 000 сигнала са подадени за незаконно детско порнографско съдържание, хоствано в България;
  • Рекорден брой сигнали за домашно насилие са получени на спешния телефон 112.

Национална мрежа за децата отправя призив към родители, ученици, учители, специалисти и активни граждани да се включат в шествието и заедно да изразят своята нетърпимост към насилието над деца и системното бездействие на институциите.

Протестът има ясни послания и искания: активна и координирана намеса от страна на съда, прокуратурата, полицията, социалните служби и образователната система. Според организаторите, обществото не може повече да си затваря очите пред ежедневните случаи на насилие, които остават безнаказани и често пренебрегвани.

Събитието цели не само да покаже обществена солидарност, но и да предизвика реална промяна – чрез ясно заявяване на обществен натиск и настояване за адекватни институционални реакции.

Организаторите подчертават: „Време е да защитим децата си не само с думи, а с действия. Да се обединим срещу насилието и за едно по-сигурно бъдеще за нашите деца.“

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина