В събота, от 11:00 часа пред Съдебната палата в София, ще се проведе протестно шествие под надслов „Да защитим децата си. Да се обединим!“, организирано от Национална мрежа за децата (НМД). Събитието е отговор на нарастващата тревога в обществото по отношение на насилието над деца и институционалната безпомощност.
Шествието идва на фона на стряскаща статистика за 2024 г., която подчертава нуждата от незабавни и ефективни действия:
- Над 2 900 деца са станали жертва на престъпления;
- Десетки деца са загинали или ранени при пътнотранспортни произшествия;
- 79 000 сигнала са подадени за незаконно детско порнографско съдържание, хоствано в България;
- Рекорден брой сигнали за домашно насилие са получени на спешния телефон 112.
Национална мрежа за децата отправя призив към родители, ученици, учители, специалисти и активни граждани да се включат в шествието и заедно да изразят своята нетърпимост към насилието над деца и системното бездействие на институциите.
- Сръбската звезда с концерт у нас. Билети с цена от 3000 евро не плашат феновете.
- 46% от Българите са против приемането на Украйна в ЕС
- Един и същи продукт – различна цена: Защо е по-скъпо в България, отколкото в Германия?
- Младите в България искат по-високи доходи: 1941 евро е стартова месечна заплата която очакват
- 399 евро майчинство и „някакви си 200 евро“: колко струва родителството в България
Протестът има ясни послания и искания: активна и координирана намеса от страна на съда, прокуратурата, полицията, социалните служби и образователната система. Според организаторите, обществото не може повече да си затваря очите пред ежедневните случаи на насилие, които остават безнаказани и често пренебрегвани.
Събитието цели не само да покаже обществена солидарност, но и да предизвика реална промяна – чрез ясно заявяване на обществен натиск и настояване за адекватни институционални реакции.
Организаторите подчертават: „Време е да защитим децата си не само с думи, а с действия. Да се обединим срещу насилието и за едно по-сигурно бъдеще за нашите деца.“



