Проблемът със затлъстяването в България става все по-сериозен, като над два милиона българи страдат от свръхтегло, а половината от тях вече са със затлъстяване. Основните причини за това са нездравословният начин на живот, включващ преяждане и недостатъчна физическа активност, както и някои ендокринни заболявания, които също могат да доведат до покачване на телесното тегло. Затлъстяването не е просто естетически проблем, а сериозно хронично заболяване, свързано с множество здравословни рискове, като сърдечно-съдови болести, диабет и дори някои видове рак.
Според данни, около 42% от българите имат индекс на телесна маса (ИТМ) над 25, което ги определя като хора с наднормено тегло, а около 23% са с първа степен затлъстяване. Тревожно е и нарастващото число на децата със свръхтегло, което представлява сериозна заплаха за здравето на бъдещите поколения.
Затлъстяването може лесно да бъде диагностицирано чрез измерване на ИТМ и обиколката на талията, като стойности над 30 ИТМ се класифицират като затлъстяване. Особено опасен е т.нар. висцерален тип затлъстяване (тип „ябълка“), при който мазнините се натрупват около вътрешните органи, което увеличава риска от развитие на диабет и сърдечно-съдови заболявания.
Лечението на затлъстяването изисква дългосрочен подход, включващ промяна на хранителните навици, физическа активност и в някои случаи медикаментозна терапия. В крайни случаи, като при пациенти с много висок ИТМ, бариатричната хирургия може да бъде опция. Специалистите подчертават, че борбата със затлъстяването е процес, който трябва да продължи през целия живот, и съветват пациентите да се консултират с медицински специалисти за адекватна подкрепа.