България

Министъра на образованието, Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното

Реклама


Министър Красимир Вълчев: „Доброто висше образование е трудното“

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев апелира висшите училища у нас да завишат изискванията си към студентите. По думите му качественото висше образование е такова, което изисква усилия, високи академични стандарти и подготвя конкурентоспособни кадри за пазара на труда.

Това послание Вълчев отправи по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет – Варна. Посещението е част от поредица срещи на министъра с преподаватели от държавните висши училища в страната.

„Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, заяви той. Според министъра, икономическите университети трябва да бъдат особено активни в тази посока.

Една от конкретните мерки, които той посочи, е увеличаването на приема с математика – ход, който цели да вдигне академичното ниво на кандидат-студентите и да стимулира сериозната подготовка още преди влизането в университета. Въпреки че в краткосрочен план това може да създаде затруднения за някои университети, държавата е готова да осигури необходимата подкрепа.

Министър Вълчев е категоричен, че това е правилна стъпка, която ще допринесе за по-добра професионална реализация на студентите и ще повиши конкурентоспособността на българското висше образование.

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина