
ВАС обяви за нищожни текстове от инструкция за достъпа на МВР до тол камерите
Върховният административен съд (ВАС) обяви за нищожни ключови разпоредби от инструкция, издадена съвместно от министрите на регионалното развитие и благоустройството, на вътрешните работи и на финансите, която уреждаше достъпа на МВР до тол камерите в страната.
Съдебното решение подлежи на обжалване пред петчленен състав на ВАС в 14-дневен срок от уведомяването на страните за неговото постановяване.
- 399 евро майчинство и „някакви си 200 евро“: колко струва родителството в България
- Начало на летателната подготовка на бъдещите военни пилоти
- Над 1,4 млн. българи под линията на бедност на фона на инфлационния натиск
- Цените по Черноморието скачат с до 30%: хотели в Слънчев бряг обмислят да не отворят
- Скандал с държавната верига „Магазин за хората“: Празни рафтове, загуби и оставки
В мотивите си върховните съдии посочват, че действащото законодателство не предоставя правомощия чрез подобна инструкция да се регламентира достъп до информационни системи, използвани за установяване на нарушения, свързани със заплащането на тол и винетни такси.
Освен това съдът подчертава, че при изготвянето на документа е следвало да бъде направен задълбочен анализ за съответствието му с правото на Европейския съюз. Според магистратите е било необходимо и извършване на оценка на въздействието върху защитата на личните данни.
ВАС отбелязва още, че предвид естеството на събираната информация – която може да доведе до разкриване и засягане на лични данни – е следвало да бъдат проведени предварителни консултации с компетентния надзорен орган.
Решението поставя под въпрос досегашната практика за използване на данни от тол системата от страна на МВР и може да има отражение върху бъдещото регламентиране на достъпа до подобни информационни ресурси.



