България

Лошите ефекти от смяната на времето върху организма и настроението.

Преминаването към зимно часово време наистина може да бъде предизвикателство за организма и настроението. Промяната влияе на нашия циркаден ритъм – вътрешният ни „биологичен часовник,“ който регулира времето за сън, бодърстване и много физиологични процеси.

Ето няколко съвета за по-лесна адаптация:

  1. Излагане на естествена светлина – Слънчевата светлина е основен фактор за регулиране на циркадния ритъм. Ако е възможно, отделете време за разходка на открито сутрин или в обедната почивка. Това може да помогне на организма да синхронизира своя „часовник” с новото време.
  2. Постепенни промени в режима на сън – За да не усещате шока от промяната, може да се опитате да си лягате и ставате с 15-20 минути по-рано през няколко дни преди и след смяната на часа. Така адаптацията ще бъде по-малко рязка.
  3. Ограничаване на стимулиращите напитки и устройства вечер – Кафето, алкохолът и синята светлина от екраните могат да затруднят заспиването. Опитайте да ги избягвате няколко часа преди сън, за да дадете възможност на организма да се настрои за почивка.
  4. Физическа активност – Умерените упражнения през деня подпомагат здравословния сън и намаляват усещането за стрес и умора. Изберете активност, която ви харесва и ви кара да се чувствате добре.
  5. Създаване на комфортна среда за сън – Намалете светлината и шума в стаята, за да направите обстановката по-успокояваща.

Според специалистите, адаптацията може да отнеме различно време в зависимост от възрастта, здравословното състояние и индивидуалните особености. Ако усещането за умора и разсеяност продължи дълго, е добре да се консултирате със специалист.

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина