
Свети Фотий е наистина значима фигура както за християнската история, така и за българската култура и духовност. Неговият принос към разпространението на християнството сред славяните и особено в България е огромен. Той не само подкрепя мисионерската дейност на Св. Константин-Кирил Философ и Св. Методий, но и активно участва в укрепването на християнската вяра в България, която по онова време е на път да се превърне в държавна религия.
Свети Фотий е известен и като един от най-образованите хора за своето време. Неговата роля като преподавател в Магнаурската школа, където се обучават бъдещите византийски и български лидери, подчертава неговото значение за културното и интелектуално развитие на региона. Българският цар Симеон Велики, който е негов ученик, по-късно превръща България в център на славянската култура и просвета.
- Млада жена преби майка си от бой във Великотърновско, в Елена мъж преби жена си.
- „Небет тепе“ в Пловдив няма да има работно време.
- Рачков и Геро се завърнаха като водещи в „Като две капки вода“
- Болниците в София и Пловдив лекуват пострадалите от пожара в дискотека „Пулс“ в Северна Македония
- Рязко застудяване на времето в началото на седмицата.
Патриарх Фотий е и символ на борбата за чистотата на християнската вяра. Неговите спорове с византийските императори показват неговата непоколебимост в защита на православното учение. Това му коства заточение, но го прави още по-уважаван сред християните.
Името на Свети Фотий е свързано със светлината, което е много символично, тъй като той наистина е бил „светлина“ за своето време – както чрез знанията си, така и чрез духовната си мъдрост. Затова и днес, на 6 февруари, когато почитаме паметта му, празнуват имен ден всички, чиито имена носят символиката на светлината: Доротея, Огнян, Огняна, Искра, Искрен, Пламен, Пламена, Светла, Светлана, Светослав и Фотий.
Този ден е повод да си припомним не само житието на Свети Фотий, но и неговите ценности – просвета, вяра и борба за истината.