Китайското откритие за извличане на вода от лунна почва може да бъде революционно за бъдещите космически мисии и лунната колонизация. Чрез анализа на лунни проби, донесени от мисията Chang’e-5 през 2020 г., китайските учени са намерили нов начин да произвеждат вода от минерали, съдържащи водород, в лунната почва. При нагряване тези минерали могат да освободят водород, който реагира с други елементи и образува водна пара, която след това може да бъде кондензирана в питейна вода.
Този метод, открит след тригодишни изследвания, може да позволи значително по-ефективно производство на вода в космоса, което ще е от решаващо значение за изграждането на постоянни бази на Луната и потенциални мисии към Марс. Според държавната телевизия, един тон лунна почва може да произведе между 51 и 76 кг вода, което е значителен ресурс за бъдещи лунни експедиции.
Откритието идва в ключов момент за Китай, който има амбициозни планове за развитие на лунни бази и изграждане на Международната лунна изследователска станция съвместно с Русия. Китайската космическа агенция планира до 2035 г. да създаде постоянна база на южния полюс на Луната, а до 2045 г. да добави и космическа станция в окололунна орбита. Тези инициативи показват нарастващото стратегическо значение на Луната като източник на ресурси и база за бъдещи космически изследвания.