
Темата за бойкота на търговските вериги, който се организира в България на 13 февруари, е свързана с растящото недоволство сред българските граждани относно увеличаването на цените на основни хранителни стоки и неадекватността на доходите, особено сред пенсионерите и работещите бедни. Организаторите на бойкота – Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи – подчертават, че цените на продукти като масло, мляко, сирене, месо и колбаси в чужди вериги в България са по-високи отколкото в страните, в които тези вериги са базирани, което подкопава доверието на потребителите.
Възмущението се засилва от факта, че България е най-бедната страна в ЕС, а гражданите се чувстват изоставени от властите, които не предприемат адекватни мерки за регулиране на цените. Организаторите на бойкота призовават за поставяне на таван на цените на основни хранителни продукти, както това беше направено в Хърватия.
- Сръбската звезда с концерт у нас. Билети с цена от 3000 евро не плашат феновете.
- 46% от Българите са против приемането на Украйна в ЕС
- Един и същи продукт – различна цена: Защо е по-скъпо в България, отколкото в Германия?
- Младите в България искат по-високи доходи: 1941 евро е стартова месечна заплата която очакват
- 399 евро майчинство и „някакви си 200 евро“: колко струва родителството в България
Инициативата включва искане за ценова регулация и предполага, че големите търговски вериги може да се включват в картелни практики за синхронизиране на цените, което създава усещането за манипулация на пазара. Възможността за подобна регулация в България беше обсъдена и от други политически фигури, като Карлос Контрера от ВМРО, който също подчертава нелогичните ценови разлики и липсата на намеса от страна на правителството.
Бойкотът на 13 февруари е опит да се привлече внимание към тези проблеми и да се изрази гражданско недоволство срещу високите цени и липсата на адекватни действия от страна на властите.



