В анализа на световния пазар на злато през второто тримесечие на 2024 г. се наблюдава интересна динамика, която не следва традиционния икономически закон, че повишените цени водят до намалено търсене. Въпреки увеличението на цената на златото с 18%, глобалното търсене е нараснало с 4%. Това явление се дължи на множество фактори, най-вече засиленото търсене от страни в Източна Азия и натискът върху продажбите в Европа и Северна Америка.
Забележителен аспект е увеличението в извънборсовото търсене на злато, което е довело до ръст от 4% в общото търсене. Извънборсовият пазар включва сделки между преки партньори извън регулираните борси и през второто тримесечие на тази година показва най-високите нива на търсене в историята.
Основното потребление на злато остава в сектора на бижутата, въпреки че в глобален мащаб това търсене е спаднало значително заради високите цени. Особено в Китай и Индия се забелязва тенденция към по-малки и по-прости златни изделия, което отразява намаленото търсене на сложни и скъпи бижута. Въпреки намаленото търсене в тези страни, те остават водещи пазари за златни бижута.
От инвестиционна гледна точка, физическото злато, особено под формата на кюлчета и монети, продължава да бъде популярно в източните пазари като Китай и Индия, докато в Европа и Северна Америка интересът към такъв вид инвестиции спада. Тази географска диференциация показва промените в нагласите на инвеститорите и потребителите по света.
Общото заключение е, че пазарът на злато през 2024 г. е силно повлиян от глобалната геополитика и икономическата несигурност, което води до засилен интерес към златото като стабилна инвестиция, въпреки покачващите се цени.