България

За или против вендинг автоматите за лекарства

Проектът за изменение на Закона за лекарствените продукти, предложен от групата на „Възраждане”, който включва възможността за продажба на лекарства чрез вендинг автомати, предизвика интензивни дебати в парламента и раздели мненията на експерти, фармацевти и обществени организации. Основната цел на предложението е да подобри достъпа до медикаменти в отдалечените и малки населени места, където аптеки липсват. Въпреки това, критиките идват от множество страни.

Представители на фармацевтичния сектор, включително Българският фармацевтичен съюз (БФС), изразиха опасения, че автоматите ще задълбочат проблема със снабдяването с лекарства, като предизвикат затваряне на съществуващи аптеки, които вече осигуряват достъп до здравни услуги. Според магистър-фармацевта Димитър Маринов, в България има 3266 аптеки, а на глава от населението броят им е почти два пъти по-висок от средното за ЕС. Той подчерта, че съществуват вече механизми за финансиране на аптеки в труднодостъпни райони, и че увеличаване на целевото финансиране би решило проблема без необходимостта от вендинг машини.

Критиците предупреждават и за потенциалните рискове за здравето на пациентите, ако липсват адекватни регулации. Особено загрижени са за безопасността на уязвими групи като деца и бременни жени. Фармацевтите настояват за по-сериозна дискусия между първо и второ четене на законопроекта, като акцентират върху необходимостта от създаване на общински аптеки, а не вендинг автомати, за да се осигури по-качествен и сигурен достъп до лекарства.

Поддръжниците на идеята, като депутата Росен Желязков от ГЕРБ-СДС, са склонни да я подкрепят, но при условие че бъдат наложени стриктни регулации за функционирането на автоматите, както и за списъка на медикаментите, които ще се предлагат в тях.

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина