Министерството на здравеопазването в България предприе сериозни мерки за гарантиране на достъпа до ключови лекарствени продукти на територията на страната. С новите заповеди се забранява износът на лекарствени продукти, които са жизненоважни за уязвими групи от населението, в това число недоносени деца и пациенти със захарен диабет тип 2.
Основни моменти от ситуацията:
- Palivizumab: Единственият медикамент за профилактика на заболявания, причинени от респираторния синцитиален вирус (RSV), е включен в списъка на лекарствата със забранен износ. Липсата на заместител и ограничените наличности поставят под риск лечението на недоносените деца, особено в пика на активност на RSV.
- Инсулини и антибиотици: Вече е удължен срокът на забраната за износ на инсулин, аналози и антибиотици за деца, наложена първоначално през ноември 2023 г. Тези мерки целят да се осигури наличност за местния пазар в периоди на повишено търсене.
- Недостиг и сигнали от родители: Притежателите на разрешения за употреба са докладвали за трудности в снабдяването на аптечната мрежа с Palivizumab. Родители на недоносени деца сигнализират за недостиг на медикамента, което е довело до приоритетно действие от страна на здравните власти.
Контекст и значимост:
Забраните за износ отразяват нарастващия проблем с недостига на лекарства в страната, особено в условията на нарастващо търсене и сезонни епидемии. Министерството на здравеопазването подчертава важността на тези мерки за защита на общественото здраве и осигуряване на лечение за най-уязвимите пациенти.
Мерките ще останат в сила до 20 януари 2025 г., като периодът обхваща ключови месеци за повишена активност на сезонни заболявания.