България

Дължат ли осигуровки таксиметровите водачи за своите доходи?

Отговори на поставените въпроси от наши читатели как стои въпроса с осигуровките на таксиметровите водачи?

  1. Попада ли полученият от тази дейност доход в обхвата на годишния осигурителен доход по смисъла на чл.6 ал.9 от КСО и съответно чл.3, ал.3 от НЕВДПОВ? Да, полученият доход от дейността по таксиметров превоз на пътници попада в обхвата на годишния осигурителен доход по смисъла на чл.6, ал.9 от КСО и съответно чл.3, ал.3 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ). Макар доходът да е необлагаем на основание чл.13, ал.1, т.29 от ЗДДФЛ, той все пак подлежи на деклариране и осигуряване като част от годишния осигурителен доход.
  2. Трябва ли самоосигуряващото се лице да довнесе осигуровки върху този доход, ако той е по-висок от минималния осигурителен доход, върху който са внасяни авансово осигуровки през годината? Да, самоосигуряващото се лице трябва да довнесе осигуровки върху този доход, ако той е по-висок от минималния осигурителен доход, върху който са внасяни авансово осигуровки през годината. Водачите на таксиметров превоз на пътници подават годишна данъчна декларация и справка за окончателния размер на осигурителния доход, като вписват авансово внесените месечни осигуровки. Ако доходът надвишава минималния осигурителен доход, трябва да бъдат внесени допълнителни осигуровки до окончателния размер.

Допълнителна информация:

Самоосигуряващите се лица, включително таксиметровите водачи, трябва да подават редовно декларации и да внасят осигуровки за държавното обществено осигуряване, здравното осигуряване и допълнителното задължително пенсионно осигуряване. Данните се подават с декларации образец №1 или образец №5, както и с декларация образец №6 за дължимите вноски.

Онлайн подаване на декларация:

Физическо лице може да декларира доходите си онлайн по следните начини:

  • По електронен път с Квалифициран електронен подпис (КЕП) или Персонален идентификационен код (ПИК), издаден от Националната агенция за приходите (НАП). Подаването се извършва чрез портала за електронни услуги на НАП.
  • На хартиен носител в компетентния офис на ТД на НАП по постоянен адрес, по пощата или в пощенски станции без автоматично зареждане на данни.

Когато декларацията се подава онлайн след началото на март, тя ще бъде предварително попълнена с данни от НАП, които могат да бъдат прегледани и коригирани при необходимост. Срокът за подаване на декларацията е от 10 януари до 30 април на следващата година.

Това обобщение покрива основните аспекти на осигуровките за таксиметрови водачи и процеса на деклариране на доходи. Ако имате нужда от допълнителна информация или помощ, можете да се обърнете към Националната агенция за приходите (НАП) или да се консултирате със счетоводител.

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина