Проблемът със съхненето на полезащитните пояси в Добруджа е сериозна заплаха за екологичното и земеделското бъдеще на региона. Черноземът, който е основата на плодородието в този район, е поставен под риск заради комбинацията от климатични промени, намалени валежи и интензивни ветрове, характерни за равнинния терен.
Полезащитните пояси са от изключителна важност за задържането на влагата и предотвратяването на ерозията на почвата. През последните години, поради климатичните промени и вредители, дървесните видове, които съставляват тези пояси, като американски ясен, бряст, дъб, цер и акация, започват да съхнат, особено от 2019 г. насам. Това значително намалява тяхната ефективност в защитата на почвата от бурни ветрове и суша.
Предизвикателството пред местните горски стопанства е свързано с липсата на финансови средства за възстановяване на поясите. Приходите от дърводобив не са достатъчни, тъй като създаването на нов пояс изисква значително по-високи инвестиции (около 4000 лв. на декар) в сравнение с приходите от продажба на дървесина (490–920 лв. на декар).
Без предприемане на спешни мерки за възстановяване на полезащитните пояси, Добруджа рискува да се сблъска с проблеми, като прашни бури и отмиване на плодородния чернозем в морето, което ще направи земеделието в региона почти невъзможно.