
Днес, 14 октомври, Българската православна църква отбелязва деня на Света Параскева, наричана още Света Петка. Този празник, известен в народната традиция като Зимен Петковден, символизира прехода към зимата и края на земеделските дейности за годината.
Света Петка е смятана за покровителка на раждаемостта и плодовитостта, както при хората, така и при животните, а това време е свързано с началото на сватбите и годежите в българските села.
Традиции и обичаи
- Родови курбани: На този ден често се правят курбани за здраве, като на трапезата се поднасят ястия като гювеч с овнешко месо и курбан чорба.
- Обредни хлябове: Един от основните ритуали е месенето на обреден хляб, наричан „Света Петка“, който се освещава, кади и раздава на всички членове на семейството. Това се прави за здраве и благополучие.
- Поверия за зимата: Според народните вярвания, времето на Петковден предсказва каква ще е зимата. Ако времето е топло и слънчево, а овцете се скупчват на едно място, се очаква тежка и снежна зима.
Традиционни ястия на Петковден
На трапезата често присъстват:
- Гювеч с овнешко месо
- Курбан чорба
- Сарми с лозови листа
- Ястия с праз
- Обредни хлябове
Имен ден празнуват:
Параскева, Петко, Петрана, Пенчо, Петкан, Пеньо, Пенко, Паруш и Петричка.
Този ден продължава да бъде важно събитие в българската културна и религиозна традиция, с дълбоки връзки към земеделските култове и предхристиянските вярвания.