
На 26 октомври Българската православна църква отбелязва деня на Свети Димитър Солунски – един от най-почитаните светци в християнския свят. Според преданието, той е роден през III век в Солун, където наследява поста на градоначалник от своя баща. Свети Димитър бил отдаден християнин, и това не останало незабелязано от император Галерий, който го хвърля в тъмница и нарежда екзекуцията му на 26 октомври 306 г. Веднага след смъртта му жителите на Солун започват да го почитат като защитник на града, а християнската църква го канонизира като мъченик.
Народни традиции и обичаи
В българския народен календар Димитровден се свързва с прехода към зимата. Поверието гласи, че от бялата брада на Свети Димитър падат първите снежинки – символ на идващата зима. Известна е поговорката: „Свети Димитър зима носи, а Свети Георги – лято“. На този ден хората завършват полските и домашните си занимания за годината, прибирайки селскостопанските инструменти и подготвяйки се за студените месеци.
Димитровден, известен също като Митровден или Разпус, бележи и края на наемния период за сезонните работници – овчари, ратаи, говедари, с които стопаните уреждат заплащането. На някои от тях, освен пари, се дават дрехи и цървули за зимата. Традиционно тогава започва договарянето на работници за следващата година.
Суеверия и вярвания
В някои райони стопаните вярват, че първият гост на Димитровден носи предзнаменование за следващата година. Ако гостът е добър и имотен, годината ще бъде плодородна и богата. Вярва се също, че в нощта срещу Димитровден небето „се отваря“ и заровени съкровища проблясват със синкав пламък.
Според народното вярване Свети Димитър е брат на Архангел Михаил, който покровителства отвъдния свят. В съботата преди празника се отбелязва Димитровска задушница, когато близките на починалите раздават варено жито и хляб за помен.
Празнична трапеза и именници
На трапезата за Димитровден традиционно се слагат курбан от овче месо, яхния от петел, пита с ябълки, ракия и други зеленчукови ястия. На този ден имен ден празнуват всички, носещи имената Димитър, Димитрина, Митра, Митре и техните производни.