
На 17 септември Българската православна църква и всички християни почитат светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София. Това е ден, в който си спомняме за силата на вярата и за непреходното значение на християнските добродетели – мъдрост, вяра, надежда и любов.
Историята на светите мъченици
През II век в Рим живяла благочестива християнка на име София, чието име означава „премъдрост“. Тя възпитала трите си дъщери – Вяра, Надежда и Любов – в християнски добродетели и преданост към Бога. Макар още деца, момичетата изповядвали вярата си открито.
- Сръбската звезда с концерт у нас. Билети с цена от 3000 евро не плашат феновете.
- 46% от Българите са против приемането на Украйна в ЕС
- Един и същи продукт – различна цена: Защо е по-скъпо в България, отколкото в Германия?
- Младите в България искат по-високи доходи: 1941 евро е стартова месечна заплата която очакват
- 399 евро майчинство и „някакви си 200 евро“: колко струва родителството в България
По заповед на император Адриан те били изправени пред съд и подложени на жестоки мъчения, за да се отрекат от Христа. Вяра била едва на 12 години, Надежда – на 10, а Любов – на 9. Въпреки младостта си те проявили изключителна смелост и твърдост. Дори подложени на огън, желязо и удари, трите сестри останали непоколебими.
Една по една били обезглавени, а майка им София със сълзи и в същото време с необикновена сила ги насърчавала да понесат мъченическия си край. След погребението на децата си тя прекарала три дни на гроба им в молитва и там предала душата си на Господа.
Християнската църква почита не само мъченическата смърт на трите сестри, но и духовния подвиг на майка им София, която изживяла страданията им със сърцето си.
Почит и памет
Мощите на светите мъченици почиват от 777 г. в Елзас, Франция. Тяхната история остава ярък пример за сила на духа, вярност и любов към Христос.
Днес на този празник имен ден празнуват всички, носещи имената Вяра, Надежда, Любов, София, както и производните им – Верадин, Верин, Драган, Драго, Драгой, Драгомир, Люба, Любен, Любомир, Любомира, Севда.
Денят на град София
На 17 септември отбелязваме и Деня на столицата – град София. Символично празникът на светите мъченици и техните имена, въплъщаващи вярата, надеждата, любовта и мъдростта, се преплита с празника на града, носещ същото име.
Така този ден остава двоен празник – почит към християнските ценности и духовни опори, и празник на българската столица, която ги носи в своето име.



