Игнажден е важен православен празник, който се отбелязва на 20 декември и е посветен на свещеномъченик Игнатий Богоносец. Той е известен като епископ на Антиохия и ученик на апостол Йоан Богослов. Неговото прозвище „Богоносец“ произлиза от преданието, според което Христос го е прегърнал, когато апостолите спорели за първенството. Празникът се свързва със зимното слънцестоене и е смятан за началото на Новата година, наричан още Млада година или Нов ден.
Основната традиция на Игнажден е обичаят „полазване“, при който първият човек, който влезе в къщата, предсказва какво ще бъде бъдещето на дома през годината. Важно е да се направят пожелания за благоденствие и успех. На този ден също така се приготвят постни ястия, включително първата коледна вечеря в Източна България, и се изпълняват различни ритуали, като месене на тесто за колаци и поставяне на кръст, за да се отблъсне злото.
Поверията за този ден се свързват с времето и реколтата – ако на Игнажден времето е ясно, през април ще има суша, а ако вали дъжд, то през април ще има плодородие. Според традициите не се изнася нищо от къщата, за да не излезе берекетът, а хората не трябва да извършват определени дейности, като шиене или переене, за да се предотвратят лоши последствия за животните или семейството.
Имен ден празнуват тези с имената Игнат, Игнатка, Искра, Искрен, Пламен, Пламена, Огнян, Огняна и Светла.