На 30 ноември почитаме паметта на св. апостол Андрей Първозвани, един от първите ученици на Христос и брат на апостол Петър. Наричан „Първозвани“, защото пръв е бил призован от Христос, св. Андрей е известен с проповедите си по бреговете на Черно море и в земите на днешна България, а също и като покровител на Русия.
Религиозно значение
Апостол Андрей завършва живота си мъченически, разпънат на кръст с формата на буквата „Х“, наричан днес Андреев кръст. Той става символ не само в християнската иконография, но и в културната традиция на много народи.
Народни вярвания и традиции
Андреевден се свързва с прехода към зимния празничен цикъл и с надеждата за плодородие и обновление. Според поверията, от този ден денят започва да расте с по „едно просено зърно“, а слънцето се „помръдва“, символизирайки новото начало.
Обичаи:
- В навечерието на празника стопаните варят жито, царевица, боб, леща и други зърнени храни. Готовото ястие се раздава в дома, а малко от него се хвърля в огнището или комина с пожелание за високи и здрави посеви.
- В планинските и някои западни райони празникът е известен като Мечкинден. Това е ден, свързан с предпазване от мечки, почит към животното и молитви за защита на добитъка.
Легенда за св. Андрей:
Според народното предание св. Андрей живеел в гората, близо до манастир, където мечките често нападали и отмъквали меда. Един ден той уловил мечка, възседнал я и я довел до манастира. Оттогава светецът се счита за покровител на мечките, а денят носи двойното име – Андреевден и Мечкинден.
Именници на Андреевден
На този ден празнуват хората с имената:
- Андрей, Андриян, Андрея, Андреа, както и техни производни.
Честит празник на именниците и нека св. Андрей им донесе здраве, сила и благоденствие! 🌟