В България се случват най-много катастрофи за година в ЕС
Тежката статистика за пътнотранспортни произшествия в България, и по-специално в някои области е тревожна. От началото на годината чупим рекорди по загинали при пътни инциденти. Това се допълва от още два трагични случая на магистрала „Тракия“, където две жени загинаха в рамките на два дни.
Тази ситуация поставя България на първо място в Европейския съюз по брой на жертви на пътнотранспортни произшествия на милион жители за 2023 година, според данни от Европейска статистика. В страната ни са загинали 83 души на милион жители, следвани от Румъния с 81 и Латвия с 76 жертви на милион.
- До края на годината ТОЛ камерите започват да снимат и за скорост
- Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци
- Жена с бебе скочи от хотел в Кърджали. Бебето се бори за живота си.
- Огромен скандал: Отнеха рекордите на плувеца Цанко Цанков
- Замесиха Българска компания с взривените пейджъри в Ливан и Сирия
ЕС си е поставил амбициозната цел до 2050 година да няма смъртни случаи при пътнотранспортни произшествия, в рамките на плана „Визия нула“. Въпреки че напредъкът е значителен – от 51 000 загинали през 2001 година до почти 75% намаление 20 години по-късно, през последните години темпото на подобрение е забавено. Например, през 2021 година жертвите са се увеличили с 6%.
За да постигне целите си, ЕС планира нови мерки като намаляване на скоростта до 30 км/ч в населените места, нулева толерантност към алкохола зад волана и въвеждане на системи за подпомагане на водачите.
Отбелязва се че нарушенията могат да бъдат несъзнателни, като тези поради неопитност, здравословни проблеми или разсеяност, и съзнателни – несъобразена скорост, неспазване на дистанция и употреба на алкохол и наркотици. За да се намали броят на инцидентите, се извършва ежедневен контрол на скоростта и линейни проверки, като от началото на летния сезон инцидентите на АМ „Тракия” са се увеличили в сравнение с миналата година.