България

Готви се втори бойкот на хранителните вериги

Гражданският натиск срещу високите цени на храните: необходимост от продължаване на борбата за справедливост

В последните месеци България стана свидетел на мощна гражданска инициатива, насочена срещу високите цени на храните. Бойкотът на хранителните вериги, организиран от обществени организации, предизвика значително внимание и доведе до първи резултати. Въпреки това, гражданският натиск трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. Това е основното послание на организаторите на протеста, които вече обявиха втори бойкот на 20 февруари.

Първият бойкот и неговите резултати

Първият бойкот, проведен срещу хипермаркетите, беше успешен по няколко показателя. Според организаторите, той доведе до близо 30% спад на оборота на веригите, което се равнява на около 8 милиона лева за един ден. Освен това, в редица хипермаркети бяха въведени отстъпки от до 50% на някои стоки. Това беше ясен сигнал към търговците и властите, че гражданите не са готови да търпят необосновано високи цени на храните.

Още по-важно е, че бойкотът предизвика реакция от страна на правителството. Властта призна, че проблемът с цените на храните е реален и че е необходимо да се търсят решения.

Необходимост от законодателни мерки

Въпреки първите успехи, организаторите на бойкота настояват за бързи и ефективни действия от страна на законодателната власт. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите, които да ограничат търговските надценки на основните хранителни стоки. Според Велизар Енчев, 30% ограничение на надценките не е достатъчно. Той призова за въвеждане на защитени цени на ключови хранителни продукти като брашно, млечни и месни продукти.

„Искаме във всяка група хранителни продукти да има защитени цени на основни хранителни продукти, като брашното, млечните продукти, месните продукти,“ заяви Енчев. Това би гарантирало, че всички граждани, независимо от доходите си, имат достъп до основни храни по приемливи цени.

Втори бойкот и международна подкрепа

Гражданският натиск ще продължи с втори бойкот на 20 февруари. Този път протестът ще бъде подкрепен и от други държави. В Хърватия ще се проведе подобна инициатива, насочена не само срещу хипермаркетите, но и срещу банките. В Гърция също се готви мащабен протест срещу високите цени на храните. Организаторите призовават българските потребители да се включат отговорно в българската инициатива и да продължат да изразяват недоволството си.

Гражданският натиск срещу високите цени на храните е важен инструмент за постигане на промяна. Първият бойкот показа, че гражданите имат силата да повлияят на пазара и да накарат властите да действат. Въпреки това, за да се постигнат трайни резултати, е необходимо правителството и депутатите да предприемат конкретни мерки за ограничаване на надценките и да гарантират справедливи цени на основните хранителни стоки. Вторият бойкот на 20 февруари е нов шанс за гражданите да изразят своята позиция и да принудят властите да действат в интерес на обществото.

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина