България

Все по малко двойки сключват брак. Демоде ли е официалното вричане във вярност?

Твърдението, че бракът вече не е на мода и че съвместното съжителство го измества, може да се разглежда като частично вярно, но данните показват, че не става въпрос за тотално изчезване на брака, а за променящи се тенденции в обществото.

Анализирайки данните за последните 20 години, можем да заключим, че бракът преминава през периоди на възход и спад. През 2003 г. броят на сключените бракове е бил близо 31 хиляди, но през 2013 г. този брой е спаднал с почти 10 хиляди. От 2013 г. насам броят на браковете започва да се увеличава, като през 2019 г. броят на сключените бракове почти достига нивата от 2003 г. Въпреки това, след пандемията, броят на браковете отново започва да намалява, като през 2023 г. те са под 22 хиляди, което е с 4 хиляди по-малко отколкото през предходната година.

Бракът, обаче, не е изчезнал и в определени региони и възрастови групи остава предпочитана опция. Най-често се женят хора на възраст между 25 и 29 години, а бракът е по-разпространен в градовете, като в някои области, като Кърджали и Сливен, браковете в селата са повече от тези в градовете. Интересен е и фактът, че има случаи на бракове между хора с голяма възрастова разлика и сключване на брак на по-напреднала възраст.

Що се отнася до разводите, тяхното число в България намалява през последните години, но се наблюдава пик през 2017 г., когато са регистрирани над 16 хиляди развода, въпреки че тогава броят на браковете не е бил рекорден.

Като цяло, ако погледнем към Европа, България се намира в средата на класацията по броя на сключените бракове и разводи. Най-много бракове миналата година са регистрирани в Унгария, а България е в класацията със стойности близки до средните за ЕС.

Тези данни показват, че бракът не е напълно заменен от съвместното съжителство, но съществуват периодични колебания в неговата популярност, които зависят от различни социални и икономически фактори.

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина