България

Все по-малки деца се диагностицират с диабет тип 1 

Диабет тип 1 при децата е все по-често срещан проблем, като в България, както и по света, диагностиката често се случва твърде късно. По думите на ендокринолог в Специализираната болница за активно лечение по детски болести „Проф. Иван Митев“, в близо 90% от случаите заболяването се открива в трети стадий. Това забавяне в диагностиката води до тежки състояния като диабетна кетоацидоза, която може да има дълготрайни последствия върху мозъка и бъбреците на децата.

Основните симптоми, на които родителите трябва да обръщат внимание, включват често уриниране, особено нощем, повишена жажда, отслабване на тегло и умора. Проблемът става още по-голям, когато децата започнат да се напишкват нощем, дори в пубертетна възраст, което често е знак за късно открито заболяване.

На 1 октомври в болницата ще започне специален скрининг, насочен към деца с родственици, страдащи от диабет тип 1. Скринингът има за цел да открие заболяването в по-ранни стадии (първи или втори), когато е възможно прилагането на имунотерапия за предотвратяване на диабетна кетоацидоза или кома. Той ще продължи 22 месеца и ще обхване деца с висок риск от развитие на заболяването, като част от проект на Медицинския университет – София.

Ранното диагностициране е от изключителна важност, защото колкото по-рано се открие диабетът, толкова по-добър контрол върху болестта може да се постигне.

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина