Васильовден, или Сурваки, е един от значимите християнски и народни празници, който се празнува на 1 януари и е посветен на Св. Василий Велики. Този ден има дълбоки християнски и фолклорни корени, свързани както с празника на светеца, така и с народни обичаи и обреди, които се изпълняват по тези земи от векове.
Св. Василий Велики, роден около 350 г. в Кесария Кападокийска, е виден философ, писател и християнски учител, който оказва значително влияние върху развитието на християнската теология и монашеския живот. Той е не само богослов и апологет на вярата, но и основател на монашеския ред, който носи неговото име и се практикува до днес. В традицията на християнската църква този ден е свързан с почитането на неговата памет и неговото духовно наследство.
Народната традиция свързва празника с обичая сурвакане, който се изпълнява в нощта срещу 1 януари. Млади мъже и деца обикалят къщите, сурвакат стопаните и им пожелават здраве, плодородие и берекет през новата година. Тази традиция е част от по-широката празнична атмосфера около Коледа и Нова година и има своето значение за народната вяра и култура. Сурвакарите носят дряновици, украсявани с пуканки, сушени плодове и вълна, а благословиите им имат за цел да осигурят плодородие и благополучие.
Традиционната баница с късмети, приготвена от точени кори и сирене, е неизменна част от празничната трапеза на Васильовден. В нея се поставят късмети, като символи на надеждите и пожеланията за благоденствие през новата година. Обрядът с дряновото дърво, чиито плодове се берат последни и се използват в народната медицина, също играе важна роля в празничната символика.
Празничната трапеза включва различни ястия, като свинска пача, печено прасенце, кисело зеле, плодове и пуканки, които символизират изобилието и благополучието. В някои райони на България се коли петел, който също е част от традиционната трапеза.
Васильовден е не само християнски празник, но и важно събитие в българската народна култура, което съчетава в себе си религиозни и фолклорни елементи, които предават духа на старите българи и техните вярвания за новата година.
На Васильовден имен ден имат Васил, Василка, Василия, Василена, Веселин, Веселина, Весела, Василий, Василина, Васияна, Васо, Влада, Властин, Властина, Властомир, Влайко, Ваца, Въло, Въла, Въто, Царена, Царил, Царила.