
Първата в света олимпиада по изкуствен интелект беше официално открита в Бургас от министъра на образованието и науката, проф. Галин Цоков, и кмета на града, Димитър Николов. Това събитие, организирано от българи, се утвърждава като една от най-големите новоучредени олимпиади в областта на изкуствения интелект и STEM науките. Състезанието събира близо 200 участници от над 40 държави, включително два български отбора, като целта му е да насърчи критично мислене и да разшири знанията на младите умове в тази ключова за бъдещето сфера.
Проф. Цоков отбеляза, че България отново е инициатор на международна олимпиада, след успехите с олимпиадите по информатика и лингвистика. Олимпиадата се организира с участието на международни учени и е подкрепена от българския институт INSAIT, с генерален спонсор Google.
През следващата седмица ученици и специалисти ще се състезават, решавайки научни и приложни задачи, с надеждата това събитие да се превърне в ежегодна платформа за обмен на знания и идеи, които да допринесат за развитието на обществото.
- 399 евро майчинство и „някакви си 200 евро“: колко струва родителството в България
- Начало на летателната подготовка на бъдещите военни пилоти
- Над 1,4 млн. българи под линията на бедност на фона на инфлационния натиск
- Цените по Черноморието скачат с до 30%: хотели в Слънчев бряг обмислят да не отворят
- Скандал с държавната верига „Магазин за хората“: Празни рафтове, загуби и оставки



