
Бургас тръгва по пътя към „Европейска столица на културата 2032“
Бургас направи първата стъпка към амбициозната си цел да се превърне в „Европейска столица на културата 2032“. Общинският съвет на града единодушно подкрепи създаването на Фондация „Бургас 2032“, която ще координира дейностите по кандидатурата. Този значим проект обединява усилията на местната власт, бизнеса, културния и туристическия сектор в стремежа да изведе Бургас на преден план в европейското културно пространство.
Единна визия за културното бъдеще на града
Кметът на Бургас Димитър Николов заяви, че градът започва тази кампания с увереност и самочувствие, убеден, че притежава всички необходими качества, за да се превърне в културен център на Европа. Той подчерта, че процесът по подготовка на кандидатурата е също толкова важен, колкото и самото отличие, тъй като той вдъхновява, обединява и разкрива нови възможности за града и неговите жители.
Фондация „Бургас 2032“ – двигател на кампанията
За да се осъществи тази мащабна идея, бе създадена Фондация „Бургас 2032“, ръководена от зам.-кмета по култура Диана Саватева. В състава на фондацията влизат:
- Тодор Демирков – представител на бизнеса и председател на Търговско-промишлената палата в Бургас;
- Д-р Лорис Мануелян – бивш зам.-кмет по здравеопазване, социални дейности и спорт;
- Юлиан Георгиев – представител на туристическия бранш, с активна роля в културния и обществен живот на града;
- Константин Константинов – организатор на редица младежки инициативи, включително бегаческия фестивал „Бургас Рън“.
Културната трансформация на Бургас
Амбицията на Бургас да стане „Европейска столица на културата“ се основава на значителното развитие на културната сцена в града. Бургас утвърди имиджа си като дестинация за културен туризъм, благодарение на богатия и разнообразен културен афиш. Ключова роля изигра създаването на нова и модернизирането на съществуващата инфраструктура, включително:
- Реновирането на Културен дом НХК;
- Изграждането на Център за съвременно изкуство, дом на Регионална библиотека „Пейо Яворов“;
- Развитие на остров „Св. Анастасия“, „Ченгене скеле“ и „Акве Калиде“ като културни пространства.
Подкрепа за културния сектор
Община Бургас въведе механизми за подпомагане на културни събития, като чрез конкурсна система финансира както държавни културни институции, така и независими инициативи. Този подход осигурява динамично развитие на сектора и насърчава разнообразието в културния живот на града.
Кандидатурата на Бургас за „Европейска столица на културата 2032“ е не само амбициозен проект, но и възможност за утвърждаване на града като водещ културен център. Воден от визията за единен и вдъхновяващ културен път, Бургас уверено върви към своята цел, обединявайки институции, артисти и граждани в обща кауза.