На Архангелова задушница, както и на всички задушници, православните християни почитат паметта на своите починали близки с ритуали, които съчетават молитви, символика и ритуални жестове. Тази задушница се отбелязва в първата събота преди Архангеловден, а съботата е избрана като ден за почит на мъртвите в християнската традиция.
На този ден вярващите посещават гробовете на близките си, почистват ги, палят свещи и прекадяват с тамян – като символ на чистата молитва и благословение. Изливането на първата глътка вино върху земята е особен ритуал, с който почитаме паметта на мъртвите, както и безсмъртието на душите им. Ритуалът по преливането на вино се прави с три кръга около гроба от мястото на главата, символизирайки вечния живот и свързаността ни с покойниците.
Традиционната обща трапеза на гробищата включва седем различни ястия, които се раздават на близки и на други хора. Сред тези храни най-важно значение имат вареното жито, което символизира възкресението, както и хлябът и виното – за спомен на жертвата на Христос. Според обичая, първата хапка се оставя на земята, а първата глътка вино се излива, като се произнася „Бог да прости“, за да бъде почетена паметта на покойниците.
На задушница се извършват и раздавки – подавки, като жест на споделена памет и уважение, които включват вино, хляб, плодове, месо и сладки, а хората вярват, че ако видят пеперудка или мушица около тях, това е знак за присъствието на душата на техния близък.