България

Аника Димитрова завоюва първо място на международен конкурс за контрабас в Чехия

Реклама

От 21 до 23 март 2024 г. в град Холице (Чехия) се проведе V международен контрабасов конкурс „Франтишек Черни и Ян Гайсел“, който събра 55 талантливи участници от Чехия, Словакия, Полша, България и Германия. Сред тях блестящо се представи българската контрабасистка Аника Димитрова, която спечели първо място в своята възрастова група.

Престижен конкурс с високо ниво на конкуренция

Конкурсът е едно от най-авторитетните събития за млади контрабасисти в Централна Европа. Участието в него е изключително предизвикателство, тъй като Чехия е с една от най-старите и влиятелни контрабасови школи, чиито традиции датират още от времето на Австро-Унгария.

Аника Димитрова, ученичка в VII клас в НМУ „Любомир Пипков“ – София, се изправи успешно срещу 14 други участници в своята категория, предимно момчета от Чехия, и впечатли журито с изключителното си изпълнение.

Престижното 7-членно жури, съставено от известни контрабасисти и музиканти от Полша, Германия, Чехия и Словакия, оцени участниците по критерии за техническо майсторство, художествено изграждане и сценично поведение.

Аника изпълни „Концерт за контрабас“ от Антонио Капуци с лекота, прецизност и усмивка, които характерзират нейния стил. На пиано я съпровождаше Росица Димова, чийто акомпанимент допринесе за цялостния успех на изпълнението.

Това отличие е признание не само за изключителния талант на Аника, но и за нейния упорит труд и постоянство. Голяма заслуга за успеха ѝ има и нейният преподавател по контрабас – д-р Свобода Боздуганова, чийто професионализъм и отдаденост са ключови за развитието на младата музикантка.

Аника Димитрова продължава да носи гордо името на България на международната сцена, доказвайки, че с вдъхновение, дисциплина и подкрепа младият талант може да постигне върхове в изкуството.

Поздравления за поредния успех и още много музикални победи напред! 🎻🏆

Релевантни

Back to top button
Изпрати новина